Na Slovensku je postavených viac ako jeden milión rodinných domov a viac ako polovica obyvateľov žije práve v nich. Neistota a vývoj cien energií nás vedú k vykurovaniu prostredníctvom tuhých palív, ktorými sú najmä drevo, alebo uhlie. Sociálne, ekonomické a zdravotné dopady nesprávnych postupov pri vykurovaní, používanie zastaraných spaľovacích zariadení a nevhodných palív, alebo aj odpadov predstavujú najväčšie výzvy tejto vykurovacej sezóny. Podľa emisných inventúr Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa vykurovanie domácností v roku 2021 podieľalo na znečisťovaní ovzdušia prachovými časticami (PM2,5) až v rozsahu 80 % a na znečisťovaní karcinogénnym benzo(a)pyrénom v rozsahu cca 70 %. Mnohé kroky, ktoré podnikáme, vedú k zníženiu spotreby energií a šetreniu zdrojov. Buďme spoločne zodpovední a veďme udržateľný život v súlade s prírodou.
Ako ušetriť? Tipy ako šetriť financie aj planétu ?
- Zbytočne neprekurujte
Nastavte si hlavice na radiátoroch správne – ideálne, ak hlavice necháte nastavené okolo stupňa 3. Každé zvýšenie teploty o 1 ℃ znamená 6 % energie navyše. Neprekrývajte radiátory. V zime nevypínajte kúrenie úplne. Pri odchode na viac dní, nastavte hlavice na stupeň 2. Je podstatne drahšie vykúriť celkom studené a vlhké miestnosti, ako v nich udržiavať minimálni teplotu.
- Vetrajte krátko a intenzívne
Aj v zime musíte vetrať, aby ste zabránili hromadeniu škodlivých látok v miestnosti. Za teplo, ktoré zbytočne vyletí von oknom, je potrebné zaplatiť. Vetrajte tak, aby sa neochladili steny a vnútorné zariadenie.
- Zhasínajte
Desatina elektriny vo Vašej domácnosti sa spotrebuje na osvetlenie. Preto ak odchádzate z miestnosti, v ktorej sa už nikto nenachádza, je potrebné zhasnúť.
- Uprednostnite úsporne svetelné zdroje (tzv. LED zdroje)
Úspora oproti kompaktným žiarivkám je takmer 30 % energie.
- Využívajte denné svetlo
Ak máte v domácnosti šero, nebo v kancelári nemusíte hneď použiť umelé osvetlenie. Niekedy postačí vytiahnuť žalúzie a čítať si možno pri okne. No ak už je potrebné zasvietiť, najhospodárnejšie sú svietidlá s priamym osvetlením. Keď si napr. čítame v kresle, za stolom, stačí nám malá lampa, nie je potrebné svietiť v celej miestnosti.
- Šetrite s vodou – ohrievajte len toľko vody, koľko naozaj potrebujete
Za optimálnu teplotu v obytnej miestnosti sa považuje 20 – 22 °C, v spálni postačuje 16 – 18 °C. V kúpeľni je na dosiahnutie príjemnej pohody potrebných až 24 °C, kým v predsieni celkom stačí 15 °C.
Bližšie informácie o kvalite ovzdušia v Slovenskej republike, správnych technikách vykurovania a ďalšie užitočné informácie nájdete na aj nižšie uvedených odkazoch:
https://minzp.sk/…/spalovanie-tuhych-paliv-domacnostiach/
https://vykurovanie.enviroportal.sk/
https://www.shmu.sk/…/1579130025_zakladne_vseobecne…
https://www.shmu.sk/sk/?page=2434
https://populair.sk/…/spravne-vykurovanie-brozura-final…
https://populair.sk/…/prirucka-spravneho-vytapeni-8…
https://www.populair.sk/sk/actual/ako-spravne-kurit
https://www.populair.sk/sk/actual/nieco-je-vo-vzduchu
https://populair.sk/sk/kategorie-dokumentov