V Kodani bol odhalený experimentálny projekt postavený na riešenie globálnej spotreby energie stavebného priemyslu.
Projekt Living Places Copenhagen, ktorého cieľom je urýchliť zmeny v oblasti ekologické výstavby domov, pozostáva zo siedmich prototypov – piatich otvorených pavilónov a dvoch dokončených domov v plnom rozsahu, ktoré predstavujú ideálne ekologické a udržateľné domy.
Tento koncept vymyslela dánska výrobná spoločnosť Velux, ktorá sa špecializuje na strešné okná, svetlíky a slnečné tunely. Pracovala v partnerstve s architektonickou firmou Effekt, inžinierskou poradenskou spoločnosťou Artelia a sociálnym podnikateľom v stavebníctve Enemaerke & Petersen.
Stavebný priemysel predstavuje 34 percent celosvetovej spotreby energie a 37 percent celosvetových emisií CO2 a v najnovšej správe klimatického panelu OSN sa zdôrazňuje, že nízkouhlíkové riešenia sa musia škálovať a implementovať – a to aj v stavebníctve.
S prelomovým projektom skupina Velux a jej partneri demonštrujú , ako stavať domy so stopou CO2 3,8 kg/CO2/m2/rok, o ktorej tvrdí, že je trikrát nižšia ako súčasná dánska legislatíva 12 kg CO2/m2/rok. rok – a na cenu, ktorá zodpovedá trhovej cene za rodinný dom alebo radové domy. Okrem toho, podľa Velux, Living Places Copenhagen je navrhnutý so silným zameraním na vytvorenie zdravej vnútornej klímy pomocou denného svetla a čerstvého vzduchu a poskytuje najlepšiu vnútornú klímu vo svojej triede.
„Ako súčasť priemyslu, ktorý predstavuje veľkú časť globálnych emisií CO2, chceme prevziať zodpovednosť za hľadanie spôsobov, ako stavať udržateľnejšie. S týmto projektom ukazujeme, ako sa to dá urobiť už dnes,“ povedala Tina Mayn, výkonná viceprezidentka pre produkty, Velux Group.
Víziou je byť lídrom v stavebnom priemysle a ukázať, ako môže prehodnotenie budov pomôcť vyriešiť niektoré z globálnych klimatických a zdravotných problémov. Päť otvorených pavilónov a dva dokončené plnohodnotné domy sa otvoria pre verejnosť na Deň Zeme 22. apríla.